Ekologiczne postępowanie z akumulatorem jest proste

Ekologiczne postępowanie z akumulatorem jest proste
News
2015-07-17

Aby nowo zakupione oraz zużyte akumulatory były bezpieczne dla naszego środowiska, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Ich przestrzeganie jest proste i pomaga nam chronić to, co najcenniejsze – przyrodę i nasze zdrowie.

 

Dlaczego warto działać ekologicznie?

Zarówno nowe, jak i zużyte baterie czy akumulatory kwasowo-ołowiowe do samochodów osobowych oraz baterie i akumulatory przemysłowe stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego oraz środowiska naturalnego. – Przypominają o tym organizacje takie, jak SPIAB (Stowarzyszenie Producentów i Importerów Akumulatorów i Baterii w Polsce) oraz producenci, którzy co roku prowadzą działania edukacyjne ukierunkowane na zwiększenie świadomości w zakresie bezpiecznego użytkowania akumulatorów – mówi Mariola Michalczyk z Exide Technologies SA, właściciela marki Centra.

Kampanie proekologiczne są potrzebne i na szczęście zyskują coraz większy posłuch odbiorców, szczególnie teraz, kiedy idee ekologiczne mocno zakorzeniają się w branży motoryzacyjnej, rozwija się rynek samochodów hybrydowych i elektrycznych oraz akumulatorów je zasilających. Ponadto technologie stosowane przez producentów akumulatorów  i baterii kwasowo-ołowiowych są bardziej zaawansowane niż jeszcze 10 lat temu. Nowoczesne metody produkcji gwarantują bezpieczeństwo korzystania z najnowszych modeli, często już w 100% bezobsługowych akumulatorów, jak np. Exide Premium czy Centra Futura.

Niestety zagrożenie związane z akumulatorami często stwarzają ich użytkownicy, którzy nie zawsze wiedzą, jak odpowiedzialnie posługiwać się akumulatorem. Tymczasem zła obsługa akumulatora może skutkować poparzeniem kwasem, zatruciem gazami, a nawet pożarem. Akumulatory kwasowo-ołowiowe zawierają substancje chemiczne nieprzyjazne środowisku naturalnemu, a poddane niewłaściwej utylizacji, mogą być zagrożeniem dla ekosystemu (skażenia wód i gleby). Dlatego warto działać zgodnie z zasadami, które są bardzo proste.

 

Jak obchodzić się z akumulatorem?

Nowe akumulatory należy zawsze użytkować zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli akumulator jest bezobsługowy, nie można otwierać na siłę wieczka, nie ma bowiem konieczności uzupełniania poziomu elektrolitu. Akumulatory przechowywane na półce należy zabezpieczyć przed zbyt niskimi lub zbyt wysokimi temperaturami, promieniami słonecznymi i opadami, a także trzymać z dala od źródeł ognia, w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz zwierząt. Pamiętajmy także o właściwym transporcie akumulatorów – paczka nie może być narażona na przechyły, silne wstrząsy i musi być odpowiednio oznakowana.

W przypadku zużytych baterii i akumulatorów warto zasięgnąć rady sprzedawcy lub producenta. – Wyrzucanie starych akumulatorów to łamanie prawa. Tymczasem bezpieczne pozbycie się zużytego akumulatora nie przysporzy nam żadnych trudności – przypomina Janusz Mieloszyk – prezes SPIAB. – Każdy producent i importer baterii i akumulatorów na terenie Polski jest zobowiązany do troski o środowisko naturalne, a tym samym do nieodpłatnego przyjmowania zużytych baterii i akumulatorów kwasowo-ołowiowych, także z eksploatacji poprzemysłowej – dodaje.

Ponadto w trakcie sprzedaży akumulatora, gdy kupujący nie odda starego, zużytego modelu, sprzedawca pobiera tzw. opłatę depozytową w wysokości 30 zł/szt. oraz wydaje potwierdzenie jej uiszczenia. Opłata podlega zwrotowi w ciągu 30 dni od daty zakupu, jeżeli w tym czasie przekażemy do punktu sprzedaży stary akumulator. Co jednak zrobić, jeśli punkt sprzedaży, który pobrał od nas opłatę, zostanie zlikwidowany lub czasowo zamknięty? Wówczas w ciągu 45 dni od zakupu nowego akumulatora możemy zgłosić się z potwierdzeniem pobrania opłaty depozytowej oraz ze starym akumulatorem do punktu zbiórki zużytych akumulatorów, który należy do podmiotu wprowadzającego na rynek nowy akumulator. Każdy importer i producent akumulatorów kwasowo-ołowiowych na terenie Polski jest zobowiązany do zwrotu opłaty depozytowej (w sytuacji jak wyżej opisana) i odbioru starej baterii i akumulatora.

Pamiętajmy, że mamy nie tylko nasz obowiązek, ale i prawo do nieodpłatnego przekazania zużytej baterii i akumulatora kwasowo-ołowiowego w punkcie sprzedaży lub w punkcie wyznaczonym przez producenta albo importera. Pozwoli to nie tylko na prawidłową utylizację, ale przede wszystkim ochroni nas i nasze środowisko przed niebezpiecznym wpływem odpadów chemicznych.