Niezawodne akumulatory w ofercie

Niezawodne akumulatory w ofercie
TechnologieTechnologie
2016-01-15

Jako specjaliści w branży akumulatorowej zdajemy sobie sprawę, że ekstremalne temperatury to okres testów dla akumulatora. Przypominamy, że akumulator w pełni naładowany, o odpowiedniej gęstości elektrolitu, zamarza dopiero przy -68 °C. Dlaczego zatem niemal każdy kierowca, wsiadając do samochodu w mroźny poranek, zadaje sobie to samo pytanie: „Odpali dzisiaj?”.

Temperatury bliskie -70 °C na szczęście nam nie grożą, pokazują jednak, na jak trudne warunki atmosferyczne przygotowane są te urządzenia pod względem technologicznym. Aby jednak akumulator tę odporność zachował, musi być spełniony jeden podstawowy warunek – musi on być w pełni naładowany. Rozładowany akumulator odmawia posłuszeństwa niezależnie od temperatury, w skrajnej jednak sytuacji i temperaturach poniżej 0°C zamarza oraz podlega nieodwracalnym często zniszczeniom.

Ilość energii, którą można pobrać z akumulatora, zależy od jego temperatury, a jej spadek z +25°C do -20°C obniża wartość tego potencjału o połowę. Dla akumulatora częściowo rozładowanego sprawność będzie proporcjonalnie mniejsza. Przyczyną jest to, że wewnętrzny opór rośnie, a reakcja chemiczna przebiega wolniej. Jednocześnie taka sama zmiana temperatury silnika powoduje dwukrotny wzrost natężenia prądu pobieranego przez rozrusznik w chwili rozruchu silnika. Dlatego ważne jest, aby akumulator zamontowany w samochodzie był w pełni naładowany. Zamontowanie niedoładowanego akumulatora w pojeździe, który użytkujemy – dodatkowo niesystematycznie – może spowodować jego głębokie rozładowanie, a w konsekwencji uszkodzenie.

Z tych właśnie powodów EXIDE wprowadził i z powodzeniem stosuje w swoich najlepszych produktach unikalną technologię Carbon Boost.

 

 

Akumulatory z formułą Carbon Boost ładują się do 1,5 raza szybciej, a dzięki zastosowaniu opatentowanych dodatków węglowych, mają lepszą zdolność przyjmowania ładunku i znacząco krótszy czas ładowania. Charakteryzuje je dodatkowo 30% większa moc rozruchowa, a także niezawodność w ekstremalnych warunkach pogodowych (głównie podczas niskich temperatur) oraz w ruchu miejskim.

 

 

Efekty działania formuły Carbon Boost

 

W wyniku rozładowywania akumulatora nieprzewodzące cząsteczki siarczanów stopniowo pokrywają płyty ujemne, izolując je od elektrolitu. W takiej sytuacji duża ilość energii jest wykorzystywana na rozpuszczenie siarczanów, co obniża efektywność ładowania. Wysoko powierzchniowy węgiel w akumulatorach Centra Futura i Exide Premium z formułą Carbon Boost zapewniają doskonałe przewodnictwo, dzięki czemu siarczany rozpuszczają się znacznie szybciej.

 

1,5 razy szybsze ładowanie

 

 

Wyście awaryjne

Z punktu widzenia kierowcy, dobrze jest mieć w zanadrzu wyjście awaryjne i w przypadku, gdy samochód z powodu np. rozładowanego akumulatora nie chce zapalić, warto posiadać pod maską akumulator z Pakietem Assistance. Takie unikalne rozwiązanie oraz 3-letnią gwarancję oferuje jako jedyna na polskim rynku gama akumulatorów CENTRA FUTURA i EXIDE PREMIUM.

* Statystyki awarii wg ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club)