Wspieramy konstruktorów z poznańskich uczelni

Wspieramy konstruktorów z poznańskich uczelni
TechnologieTechnologie
2017-05-31

Exide sponsoruje projekt młodych inżynierów z Politechniki Poznańskiej, pracujących nad skonstruowaniem kolejnego bolidu wyścigowego o nazwie Cybina. Pojazd będzie zasilany za pomocą akumulatora litowo-jonowego Exide Li-Ion!

Model Cybina czerpie z dwuletniego doświadczenia zespołu PUT Motorsport. Projekt miał na celu tylko dopracowanie poprzednich konstrukcji – Warta oraz Wilda. Większość elementów jednak przeprojektowano tak, by zwiększyć niezawodność pojazdu oraz zoptymalizować geometrię pod kątem technologii, co pozwoliło na skrócenie czasu wytwarzania poszczególnych detali. Zmiany dotyczyły również ergonomii kokpitu, pakietu aerodynamicznego (zwiększono stosunek siły nośnej do docisku o ponad 20%) oraz napędu (przewidywane skrócenie czasu przejazdu konkurencji Acceleration o 0,2 s).

Wielomiesięczny wysiłek zespołu zwieńcza start w zawodach Formuła Student. Ścigają się w nich prototypowe bolidy, zaprojektowane przez studentów, zgodnie z wymogami rynku motoryzacyjnego. To najlepsza forma weryfikacji dla inżynierskich koncepcji technicznych.

Zawody składają się z dwóch punktowanych grup konkurencji. W tak zwanej statycznej części oceniana jest wiedza inżynierska, ekonomiczna oraz organizatorska. W konkurencjach dynamicznych liczy się styl i czas przejazdu bolidu przez regulaminowe układy torów.

„Budowa nowego samochodu wiąże się z licznymi ulepszeniami i modyfikacjami, które – jak mamy nadzieję, pozwolą nam w tym sezonie zaprezentować się na Międzynarodowych Zawodach Formuła Student na najwyższym poziomie. Zdobycie czołowych lokat to właśnie nasze marzenie!”
– mówi Marta Lewandowska, członek Działu Marketingu PUT Motorsport.

Galeria